روز معلم شعر و پیام زیبا 98

2 سال پیش
روز معلم

روز معلم را در دنیا در تاریخ های مختلف و به روش های مختلفی جشن میگیرند؛ هر یک از این ملت ها دلایل خاص خود را دارند، برخی جالب، برخی مسخره و برخی نیز متفاوت می باشد. در این میان روش های جشن گرفتن این روز بسیار جالب است و سعی شده است تا تمامی کشورها پوشش داده شود.

تاریخ روز معلم

روز معلم را در دنیا و به پیشنهاد یونسکو روز 13 مهر ( 5 اکتبر) هر سال به عنوان روز جهانی معلم نام گذاری کرده اند. با این حال در بسیاری از کشورها از جمله ایران در روز متفاوتی جشن گرفته می‌شود..

دلیل این تفاوت تاریخ را می توان به پس از انقلاب جمهوری اسلامی ایران مرتبط دانست. داستان از خبر ترور و قتل مرتضی مطهری به دست اعضای گروه فرقان حکایت دارد. شب قبل از 12 اردیبهشت اتفاق افتاده بود مرتضی مطهری به قتل میرسد و در 12 اردیبهشت این خبر منتشر می شود. به همین مناسبت نیز همین روز دوباره به نام روز معلم نام گذاری گردید.

قبل از انقلاب نیز 12 اردیبهشت به نیز به مناسبت کشته شدن یکی از معلمان به نام ابوالحسن خانعلی در روز 12 اردیبهشت سال 1340 در تجمع اعتراض آمیز معلمان در میدان بهارستان بود و در راستای دلجویی از معلمان این روز را روز معلم نامیدند.

شعر و جملات زیبا روز معلم

هر چه می دانست آموخت مرا / غیر یک اصــل که نا گفته نهاد
قدر استــــاد نکو دانستن / حیف استاد به من یاد نداد (ایرج میرزا)

از پدر گر قالب تن یافتیم /  از معلم جان روشن یافتیم
یک پدر بخشنده آب و گل است / یک پدر روشنگر جان و دل است
لیک اگر پرسی کدامین برترین / آنکه دین آموزد و علم یقین (شهریار)

سخن صغراست منشور قدم را / معلم شد سخن لوح و قلم را (وحشي بافقي – فرهاد و شيرين)


درس معلم ار بود زمزمه محبتی / جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را (سعدی)


گاهی اگر کلاس را ،ریخته‌ام بهم ،ببخش / تاکه خداببخشدم ،برتو چنین جفای را
مثل طبیب هستی و علم و عمل دوای تو / عشق دواکند دل خسته و مبتلای را
درهنر معلمی،کار تو کیمیاگری‌ست / عرض درود باشدت هرهنرآشنای را ( مهدی زکی زاده )

روز معلم در سراسر دنیا

روز جهانی معلم توسط یونسکو هم اکنون توسط بیش از 100 کشور در جهان به صورت مشترک جشن گرفته می شود. برخی از آن ها، جالب و برخی کاملا متفاوت می باشد. پس از خواند کشور مورد نظر خودتون، نظرتون رو به ما بگید که:

  • به نظر شما کدام کشور بهترین مراسم و نگاه به این روز رو داره؟
  • به نظر شما عجیب ترین و یا مسخره ترین مراسم متعلق به کدام کشور هستش؟

روز معلم در برخی از کشورها به عنوان تعطیلات رسمی در نظکر گرفته می شود.

روز معلم درافعانستان: 3 اردیبهشت

مدارس تعطیل نیسیتند اما دانش آموزان و معملمان دور هم جمع می شوند و با غذاهای سنتی، کلوچه ها و موزیک های بومی و هدایا و کادو روزمعلم آن روز را جشن میگیرند

روز معلم درآلبانی: 7 مارس

اولین روز مدرسه، جایی که زبان آلبانی را یاد میگیرند جشن میگیرند. این روز از 7 مارس سال 1887 انتخاب شده است.

روز معلم درالجزیره: 28 فوریه

روز معلم درآرژانتین: 11 سپتامبر

به یاد بود دومنیگو فاستینو سارمینتو؛ روزنامه نگار، شهردار سن خوان، دیپلمات، سناتور و رئیس جمهور آرژانتین. او تحصیلات مقدماتی را اجباری کرد و 800 مدرسه آموزشی و موسسه نظامی شامل آموزش معلمان، کتابخانه های عمومی ساخت و زیربنای مهاجرت را پرورش داد. الهام گرفته از هوریس من، کسی که با او دوست شد و 32 معلم آمریکایی را جهت توسعه دل آموزش عمومی آمریکایی را داد. روز 11 سپتامبر که کنفرانس آموزشی بین المللی آمریکایی در پاناما برگذار شد را روز معلم نامیدند..

روز معلم درارمنستان: 5 اکتبر ( مطابق جهان)

ارمنستانی ها در این روز تعطیل می باشند. ارمنی ها در ابتدا اولین شنبه اکتبر را به عنوان روز معلم جشن می گرفتند. طبق تصمیمات پارلمانی جهت اصلاح تعطیلات عمومی ارمنستان، این تعطیلات به روز یادبود انتقال داده شد که مطابق روز جهای معلم (یونسکو) می باشد.

روز معلم دراسترالیا: آخرین جمعه اکتبر

استرالیایی ها نیز با افتخار مطابق با روز جهانی معلم این روز را جشن میگیرند. 40 امین سالگرد این روز، بیانگر بیداری تاثیرگذار، و درک و مشارکتی که معلمان در تحصیلات دارند را به تصویر می کشد. اگر این روز به 31 اکتبر بیافتد و با جشن هالو وین یکی شود روز معلم را هفته بعد از آن جشن خواهند گرفت.

روز معلم درآذربایجان: 5 اکتبر

از سال 1965 تا 1994 آن ها این روز را در 5 اکتبر جشن می گرفتند. از سال 1994 پس از ثبت یونسکو این روز برای آن ها با روز معلم جهانی مطابقت پیدا کرد.

روز معلم دربنگلادش: 5 اکتبر

روز معلم دربلاروس: اولین شنبه اکتبر

روز معلم دربوتان: 2 می

به مناسبت تولد پادشاه سوم بوتان، جیگمه دورجی ونکچاک که آموزش مدرن را به کشور معرفی کرد نام گذاری شده و جشن گرفته می شود.

روز معلم دربولیوی: 6 ژوئن

روز معلم دربرزیل: 15 اکتبر

به مناسبت عمومی کردن مدارس ابتدایی در برزیل از سال 1963 در 15 اکتبر جشن گرفته می شود.

روز معلم دربرونئی: 23 سپتامبر

به یادبود تولد حکمران 28 ام برونئی، عمر علی صفودیان 3.

همچنین این رو را روز “معماری مدرن برونئی” که در میان سایر خدمات او، تاکید او بر اهمیت آموزش و در جهت رسیدن به اهداف خود، تحصیلات “رایگان” را معرفی کرد. این سیاست همچنان توسط حکمران 29 ام ادامه دارد.

روز معلم دربلغارستان: 5 اکتبر

در 29 سپتامبر این روزبه تصمیم دولت 5 اکتبر انتخاب شد..

روز معلم درکامرون: 5 اکتبر

معلمان کامرون در سه شنبه، 5 اکتبر 2010 به جشن گرفتن با همکاران خود در 17 امین سالگرد جهانی روز معلم پیوستند؛ با این هدف که “ساخت تمدن و جهان توسط معلمان خواهد بود”

روز معلم درکانادا: 5 اکتبر

کانادایی ها نیز روز جهانی معلم را همانند بیش از 100 کشور جهان، توسط کمپین آگاهی عوام که گزیده ای از مشارکت حرفه آموزش جشن میگیرند.

روز معلم درشیلی: 16 اکتبر

در 11 سپتامبر سال 1967 به عنوان رو “Día del Maestro” (روز معلم) نام گذاری شد. این تاریخ در 10 دسامبر سال 1975 به دلیل اینکه شاعر شیلیایی، گابریل میسترال، در این روز جایزه نوبل دریافت کرد، جابه جا شد. در سال 1977 این روز به “Día del Profesor” (باز هم به معنی روز معلم) تغییر داده شد و دوباره به افتخار بنیان گذاری انجمن معلمان شیلی تغییر داده شد.

روز معلم درچین: 10 سپتامبر

در چین فعالیت هایی وجود دارد که دانش آموزان احترام و قدردانی خود را به معلمان نشان می دهند. همانند کادو دادن به معلم شامل کارت پستال و گل. به علاوه، بسیاری از دانش آموزان به معلمان ابتدایی و راهنمایی گذشته خود سر میزنند و به معلمان خود هدیه می دهند.

دولت در ابتدا در سال 1985 روز معلم را اعلان کرد. اما هرگز به صورت شفاف معلوم نشد که چرا باید این روز ،روز 10 سپتامبر باشد.

برخی از مردم معتقدند که به دلیل تشابه تلفظ بین کلمه 教师 (jiao shi) (معلم) و دو عدد روز 十shi (10) و ماه 九jiu (9) درتاریخ می باشد. برخی معتقدند که این یک انتخاب خودسرانه و مستبدانه دولت بوده و درخواست تغییر آن به به 28 سپتامبر را داده اند که روز تولد کنفوسیون معلم چینی است.

در 5 سپتامبر 2013 شورای ایالتی پیش نویس قانون برای تغییر را صادر کرد.

روز معلم درکلمبیا: 15 می

این روز را به منصب “خوان جوان باتیستا د لا ساله” به عنوان پشتیبان معلمان نامیدند. پوپ، این تاییدیه را به دلیل حمایت از آموزش مدرن از “د لا ساله” گرفت. آن روحانی معتقد بود که آموزش بچه ها بر عهده همگان خواهد بود. در دوره او، فقط جوان ها امکان تحصیل در زمینه سیاست یا دیپلمات را داشتند. خوان باتیستا اصول تحصیلات رایگان و عمومی را متذکر شد؛ آن روز را رئیس جمهور کلمبیا روز معلم نامید.

روز معلم درکاستاریکا: 22 دسامبر

به یاد بود تولد “مارو فرناندز آکونا” بنیان گذار جنبش آموزش کاستاریکا

روز معلم درکوبا: 22 دسامبر

در 22 دسامبر 1961، کوبا خود را منطیقه خالی از بیسوادی اعلام کرد (erritorio Libre de Analfabetismo)

روز معلم درجمهوری چک: 28 مارچ

تولد جان آموس کامنیوس؛ دانش آموزان چک در مسابقه “آموس طلایی” معلمانی را کاندیدای این روز کردند که رویکرد آن ها باعث ایجاد انگیزه و الهام بخشی آن ها شده بود. تاج گذاری آموس طلایی هر سال در 28 مارچ انجام میگیرد.

روز معلم درجمهوری دومینیکن: 30 جوئن

روز معلم دراکوادور: 13 آوریل

روز معلم درمصر: 28 فوریه

روز معلم درالسالوادور: 22 جوئن

روز معلم در السالوادور یک روزتعطیلات ملی است

روز معلم دراستونی: 5 اکتبر

روز معلم درآلمان: 5 اکتبر

روز معلم دریونان: 30 ژانویه

گرفته شده از دین ارتوداکس شرقی

روز معلم درگواتمالا: 25 جوئن

جشنی به افتخار معلم “ماریا چینچیلا” که در شورشی خشونت آمیز در اعتراض دولت جان باخت.

روز معلم درهندوراس: 17 سپتامبر

جشنی به افتخار زندگی “خوزه ترینیداد رِیِس”

روز معلم درهنگ کنگ: 10 سپتامبر

قبل از تغییر حاکمیت هنگ کنگ در سال 1997، روز معلم در 28 سپتامبر بود، بعد از تسلیم به چین، این روز به 10 سپتامبر تغییر کرد. چین نیز در این روز روز معلم را جشن میگیرد.

روز معلم درمجارستان: اولین یکشنبه ژوئن

روز معلم درهند: روز ماه کامل آشاادا (بین جوئن و جولای) و 5 سپتامبر

گورو پورنیمایک فستیوال هندی، نپالی است که به معلمان معنوی و آکادمیک اختصاص داده شده است. این فستیوال به صورت سنتی توسط هندوها، جینس ها، بوداها به پاس قدردانی و احترام به معلمان می باشد. این فستیوال در روز ماه کامل (پورنیما : Purnima) در ماه هندی آشاادا (جوئن-جولای) جشن گرفته میشود. این جشن به عنوان احترام عرفانی به معلم و پیشوا، پوجا، می باشد.

تولد رئیس جمهور دوم هندوستان دکتر سروپالی رادهاکریشنان (Dr. Sarvepalli Radhakrishnan) به عنوان روز معلم از سال 1962 جشن گرفته می شود. در این روز معلمان و دانش آموزان مانند همیشه به مدرسه میروند اما فعالیت ها و کلاس های معمول آن ها با فعالیت های جشنی، قدردانی و یادبودها جایگزین خواهد شد. در برخی از مدارس، دانش آموزان کلاس بالاتر به جای معلمان تدریس می کنند تا قدردانی و احترام خود به معلمان را نشان دهند.

روز معلم دراندونزی: 25 نوامبر

روز ملی معلم به یادبود تاسیس انجمن معلمان اندونزی نام گذاری شده است.

این روز در اندونزی تعطیل نمی باشد اما فعالیت های جشنی جهت تقدیر از معلمان برتر، مدیران و سایر کارمندان مدرسه برگزار خواهد شد.

روز معلم درایران: 12 اردیبهشت (2 می)

به یادبود مرتضی مطهری

روز معلم درعراق: 1 مارس

روز معلم در عراق توسط دانش آموزان جهت قدردانی و احترام به معلمان جشن گرفته خواهد شد. آن ها به معلمان هدیه می دهند و با خود غذاهای سنتی می آورند و در کل یک روز آزاد را میگذرانند.

روز معلم دراسرائیل: 23 کیسلو

روز معلم درجامائیکا: 6 می

روز معلم معمولا در 7 می یعنی اولین “چهارشنبه مِی” جشن گرفته میشود. در روز معلم معمولا دانش آموزان و والدین آن ها برای معلمان کادو می خرند. بیشتر مدارس زود تعطیل می شوند.

روز معلم دراردن: 28 فوریه

روز معلم درقزاقستان: اولین یکشنبه اکتبر

روز معلم درکوزوو: 7 مارچ

روز معلم درکویت: 5 اکتبر

روز معلم درلائوس: 7 اکتبر

روز معلم درلاتویا: اولین یکشنبه اکتبر

در این روز روز معلم جشن گرفته خواهد شد. برخی از کلاس ها در این روز تعطیل و برخی توسط دانش آموزان کلاس های بالاتر تدریس می شوند مادامی که معلمان مورد تقدیر و تشکر قرار میگیرند.

روز معلم درلبنان: 9 مارچ

روز معلم درلیبی: 28 فوریه

روز معلم درلیتوانی: 5 اکتبر

بین سال 1965 تا 1994 آن ها در اولین یکشنبه اکتبر روز معلم را جشن میگرفتند. از سال 1994، جهت منطبق شدن با تاریخ جهانی آن هم اکنون در 5 اکتبر مطابق تاریخ یونسکو این روز را جشن میگیرند.

روز معلم درمقدونیه: 5 اکتبر

روز معلم درمالزی: 16 می

در این روز مدارس به صورت رسمی تعطیل نمی باشند. این جشن در روز 16 می یا زودتر برگزار میشه اگر در روز شنبه یا یک شنبه باشد. این تاریخ به این دلیل انتخاب شد چون در همان روز در 1956 مجلس قانونگذاری فدرال مالایا از گزارش رازک را امضا کرد. گزارش رازک (Razak Report) یکی از گزارشات کمیته تحصیلی در ارتباط با تحصیلات در مالزی بود. این گزارش .

روز معلم درمالدیو: 5 اکتبر

در مالدیو در 5 اکتبر، روز معلم با فعالیت های گوناگونی جشن گرفته می شود. بچه ها و داشن آموزان به معلمان خود در این روز کادو و هدیه می دهند.

روز معلم درموریس: 5 اکتبر

روز معلم درمکزیک: 15 می

در 15 می، ( که به “Día del Maestro” شناخته می شود) مدارس ترجیحا فعالیت های نرمال خود را متوقف کرده و رویداد فرهنگی را سازمان دهی می کنند تا اهمیت و یکپارچگی نقش معلم در جامعه را اشاعه دهند.

در واقعیت برخی از مدارس به فعالیت خود ادامه می دهند و برخی آن روز را تعطیل می باشند. اولین روز معلم در 15 می سال 1918 جشن گرفته شد. روز 15 می در کنگره مکزیک در سپتامبر 1917 ارائه شد و در 5 دسامبر 1917 منتشر شد. دلایل مختلفی برای انتخاب این روز ذکر شده است. اولین اشاره دارد که در شهر سن لوئیس پوتوسی (San Luis Potosí) گروهی از دانش آموزان دور هم جمع می شوند و سالروز معلم پیر خود ایسیدور (Isidore) جشن می گیرند. دومین مورد رخداد تاریخی جشن شهر کوئرتارو (Querétaro) در 15 می 1867 می باشد.

روز معلم درمولداوی: 5 اکتبر

روز معلم درمغولستان: 5 اکتبر

روز معلم درمراکش: 28 فوریه

روز معلم درمیانمار: 5 اکتبر

روز معلم درنپال

روز ماه کامل آشادا

(بین جوئن و جولای)

این روز همچمان “Ashad sukla purnima” نامیده می شود. که در اواسط ماه جولای می باشد، روز معلم در نپال “Guru Purnima” نامیده می شود که Guru به معنای معلم و Purnima به معنای ماه کامل است.

روز معلم درهلند: 5 اکتبر

روز معلم درنیوزلند: 29 اکتبر

روز معلم درنیجریه: 5 اکتبر

روز معلم در نیجریه روز تعطیل برای تمامی معلمان و کارمندان آموزشی است..

روز معلم درعمان: 24 فوریه

روز معلم درفلسطین: 14 دسامبر

روز معلم در پاناما: 1 دسامبر

جهت یادبود سالروز مانوئل خوزه هورتادو (Manuel José Hurtado) کسی که به عنوان پدر آموزش پاناما شناخته می شود؛ به دلیل اشاعه تحصیلات سراسری مدرن از طریق برپایی اولین مدرسه دولتی و دانشگاه معلمان که به پاناما، بعدها بخشی از کلمبیا، با هدف شکستن چرخه فاسد نادانی، انکار و فقر که عموم مردم را در برگرفته است.

روز معلم درپاکستان: 5 اکتبر

روز معلم در پاپوآ گینه نو: 5 اکتبر

گینه نو هر دو روز بین المللی و روز معلم را در یک روز جشن میگیرد. عموم مدارس با این مناسبت را با برپایی فعالیت ها و برنامه های اختصاص داده شده به معلمان جشن میگیرند. در این روز کودکان و دانش آموزان اهمیت و سهم معلمان در سلامت و رشد آموزشی خود آگاه می شوند.

روز معلم درپاراگوئه: 30 آوریل

روز معلم درپرو: 6 جولای

در زمان استقلال پرو، آزادی خواه خوزه سن مارتین (José de San Martín) اولین مدرسه عادی برای مردان را بنا گذاشت.

سال ها بعد، در سال 1953، سپس رئیس جمهور تصمیم گرفت تا روز معلم در 6 جولای هر سال جشن گرفته خواهد شد.

روز معلم درفیلیپین: 5 اکتبر

به تصوب اعلان ریاست جمهوری روز معلم به جای 5 سپتامبر،5 اکتبر مطابق روز جهانی معلم جشن گرفته خواهد شد. این روز طولانی ترین جشن جهت تقدیر از 500000 معلم می باشد.

قبل از سال 2011، روز معلم در مدارس عموعما توسط مدارش ابتدایی و راهنمایی جشن گرفته میشد.

معلمان با نیم تنه های ارکیده حضور به هم می رساندند؛ گروهی از دانش آموزان با سطح تحصیلی مختلف آهنگ و رقصی را آماده می کردند؛ برخی شعر می خواندند. این فعالیت ها توسط دانش آموزان کلاس های بالاتر برنامه ریزی میشد.

مدارس فیلیپینی-چینی در روز 27 و 28 سپتامبر به عنوان روز معلم واقعی و یا روز معلم اصلی انتخاب شده است. معلمان و دانش آموزان در این روز تعطیل می باشد.

روز معلم در لهستان: 14 اکتبر

این روز سالروز ساخت کمیته ملی آموزش می باشد، بنا شده در سال 1773، متوسط شاه Stanisław August Poniatowski می باشد. معمولا، گل و شیرینی توسط دانش آموزان به معلمان داده خواهد شد. گاهی نمایشنامه و سایر فعالیت های دیگر نیز توسط دانش آموزان برگزار خواهد شد.

روز معلم درپرتغال: 5 اکتبر

روز معلم درپورتو ریکو: 20 می

از سال 2016، در روز 20 می جشن گرفته می شود. معمولا این روز را در روز جمعه قبل از روز مادر جشن می گیرند، گاهی نیز اولین جمعه ماه می!

روز معلم درقطر: 5 اکتبر

روز معلم دررومانی: 5 اکتبر

روز معلم درروسه: 5 اکتبر

مابین 1965 و 1994 اولین شنبه اکتبر را جشن می گرفتند. از سال 1994 جهت انطباق با روز جهانی معلم این روز به 5 اکتبر منتقل شد.

روز معلم درعربستان صعودی: 28 فوریه

روز معلم درصربستان: 5 اکتبر

روز معلم درسنگاپور: اولین جمعه سپتامبر

این روز تعطیل رسمی باشد. جشن معمولا روز قبل برپا خواهد شد، جایی دانش آموزان نصف روز را تعطیل می باشند. در برخی از مدارس دانش آموزان اجراهایی جهت سرگرم کردن معلمان و تقدیر از آن ها برپا می کنند.

روز معلم دراسلواکی: 28 مارچ

به یادبود سالروز جان آموس کامنیوس (John Amos Comenius)

روز معلم درسومالی: 21 نوامبر

از سال 1974، روز معلم به عنوان یک روز تعطیل رسمی در تمامی مدارس جشن گرفته می شود.

روز معلم درکره جنوبی: 15 می

در اصل شروع این روز توسط گروهی از جوانان عضو صلیب سرخ بود که به عیادت معلمان قبلی خود در بیمارستان ها می رفتند؛ در اصل این رو 26 می بود. اما از سال 1965 این روز به مناسبت تولد سیونگ بزرگ (Sejong the Great) انتخاب شد.

جشن این روز مابین سال 1973 تا 1982 متوقف شد، اما بعد از آن دوباره ادامه دارد.

در این روز معلمان میخک ها صد پر توسط دانش آموزان به معلمان هدیه داده می شود.

هدیه دان با میخک صد پر در مدارس عمومی به دلیل قانون ضد قاچاق غیر قانونی می باشد.

روز معلم درسودان جنوبی: 1 دسامبر

رئیس جمهور سودان جنوبی روز معلم را 1 دسامبر اعلان کرد. یک ماه قبل از اولین روز معلم کشور. در 1 سپتامبر، یک ماه قبل از سومین روز معلم به صورت عمومی اعلام شد که این روز به 1 اکتبر انتقال پیدا کرد.

روز معلم دراسپانیا: 27 نوامبر

روز معلم درسری لانکا: 6 اکتبر

روز معلم درسوریه: 18 مارچ

روز معلم درتایوان: 28 سپتامبر

مردم با بازدید از معلمان و یا ارسال کارت سعی در نشان دادن تقدیر و احترام به معلمان خود را دارند. در سال 1939، این روز به یادبود فیلسوف چینی کنفوسیوس روز 27 آگوست انتخاب شده بود.

در 1952 به سپتامبر تغییر داده شد، زیرا طبق محاسبات بر اساس تارخ میلادی این تاریخ، تاریخ دقیق است.

این فستیوال در معبد کنفوسیوس در اطراف جزیره جشن گرفته می شود. مراسم در ساعت 6 صبح با صدای طبل ها ، 54 موزیسین در لباس های بلند با کمربندهای آبی، 36 (یا 64) رقصنده به کمربندهای زرد و سبز آغاز می شود.

سه حیوان قربانی می شوند: یک گاو، یک بز و یک خوک. موهای برگرفته ازین حیوانات را موهای خرد و عقل می نامند. در برخی از دفاتر و مدارس متمدن تر به معلمان هدایا و جوایزی جهت تاثیر مثبت آن ها اهدا خواهد شد.

روز معلم درتایلند: 16 ژانویه

بنا به دولت 21 نوامبر 1956 نام روز معلم از تایلندی (Wai Kru) نامیده شد. اولین روز معلم در سال 1957 برگزار شد. 16 ژانویه به عنوان رسیمی در سال 1945 توسط روزنامه دولت اعلام شد.

بیشتر مدارس تایلند در این روز تعطیل می باشند. آن نیز این روز را جشن می گیرند. جشن ها معمولا شامل دادن دسته های گل یاس به معلمان و اجرای برنامه برای معلمان می باشد. در تایلند این تعطیلات اهمیت زیادی برای مردم تایلند دارد. بیشتر جشن ها در مدارس می باشد. برخی نیز در مکان های یادبود رسمی برگزار می شود.

روز معلم درتونس: 28 فوریه

روز معلم درترکیه: 24 نوامبر

مصطفی کمال آتاترک عنوان داشت: “نسل جدید با معلمان ساخته خواهد شد” و ابه عنوان بنیانگذار رئیس جمهور، در سال 1923 الفبای جدید را برای جمهوری ترکیه بنیان گذاشت. در 24 نوامبر 1928، آتاترک به صورت رسمی مدیر معلمان در مدارس ملی را قبول کرد که توسط کابینه وزیران به اون داده شده بود. این روز به عنوان روز معلم از سال 1981 جشن گرفته می شود.

روز معلم دراکراین: اولین شنبه اکتبر

در مدارس سراسر کشور، روز معلم در جمعه قبل از تعطیلات با کنسرت ها و همایش ها جشن گرفته خواهد شد، مادامی که دانش آموزان به معلمان خود هدایای همچن گل و شیرینی می دهند.

روز معلم درامارات متحده عربی: 5 اکتبر

روز معلم درانگلستان: 5 اکتبر

روز معلم درآمریکان: روز جهانی معلم، سه شنبه در هفته تقدیر از معلم است. که در هفته اول ماه می انجام میگیرد.

انجمن ملی آوزش و پرورش روز ملی معلم را اینگونه توصیف می کند:” روزی برای قدر نهادن معلمان و شناخت سهم جاویدانی که در زندگی ما دارند است.”

مطابق با تاریخچه ای که این انجمن داده است:

“منشا روز معلم تیره و مبهم است. در 1994، یک معلم ویسکانسنی با نام رایان کراگ در ارتباط با سران سیاسی و آموزشی جهت نیاز به داشتن روز ملی معلم را عنوان کرد.

وودبریدج به النور روزاولت، کسی که در 1953 اعلان روز ملی معلم،کنگره 81 ام را متقاعد کرد، نامه نوشت. کنگره 7 مارچ 1980 را به عنوان روز معلم فقط برای همان سال را انتخاب کردند. در نهایت پس از انتخاب هفته معلم، سه شنبه این هفته را روز معلم انتخاب نمودند.

در حال حاضر، ماساچوست اولین یک شنبه ما ژوئن را به عنوان روز علم انتخاب کرده است.

روز معلم دراروگوئه: 22 سپتامبر

روز معلم درازبکستان: 1 اکتبر

این روز در ازبکستان تعطیل می باشد. روز معلم از سال 1997 در این کشور جشن گرفته می شود.

روز معلم در ونزوئلا: 15 ژانویه

روز معلم در ویتنام: 20 نوامبر

تعطیلات به دانش آموزان اجازه می دهد تا احترام خود به معلمانشان را ابراز کنند. دانش آموزان از یک هفته قبل آماده این روز می شوند. بسیاری از کلاس ها انشاء و هنرهای گوناگونی را جهت خوش آمد گویی به معلمان تدارک می بینند مادامی که برخی از دانش آموزان تدارک غذا و گل برای جشن و مهمانی ها در مدارس می بینند.

دانش آموزان معمولا معلمان خود را در منزلشان ملاقات خواهند کرد و با گل و هدایا کوچک به آن ها پیشکش می کنند و یا سفر کوچکی به همراه معلمان و هم کلاسی ها را تدارک می بینند.

دانش آموزان فارغ التحصیل احترام خود را به معلمانشان در این روز نشان می دهند. این تعطیلات به ملاقات دانش آموختگان در دولت کمونیست وارساو در سال 1957 ریشه دارد. در ابتدا در سال 1958 به عنوان مانیفست بین الملیی دانش آموختگان نام داشت. در سال 1982 این روز به دانش آموختگان ویتنام تغییر نام داد.

روز معلم دریمن: 28 فوریه

کادو روز معلم

کادو روز معلم می تواند یک هدیه ارزشمند و یا یک هدیه به یاد ماندنی باشد. ماگ روز معلم به همراه کارت پستال روز معلم می تواند پیشکشی جهت تقدیر و احترام به معلم عزیزتان باشد. جهت چاپ لیوان و یا خرید لیوان روز معلم به صفحه هدیه روزمعلم بروید.

منبع:ترجمه ویکیپدیا – لیست روزهای معلم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *