روز دانش آموز، تاریخچه، شعر و پیام تبریک 98

3 سال پیش
روز دانش آموز

روز دانش آموز در ایران تغییرات زیادی کرده است و مانند بسیاری از کشورهای دیگر داستان شادی ندارد؛ در نهایت 13 آبان هر سال را روز دانش آموز نام نهادند.

تمامی کشورها روز دانش آموز و روز معلم را جشن می گیرند؛ برخی به گذشته ی سفید، برخی گذشته ی سیاه و برخی از کشورها نیز گذشته ی قرمزی را در این روز گذرانده ایم و به پاس و یادبود آن روز همه ساله روز دانش آموز را گرامی میداریم.

تاریخچه روز دانش آموز در ایران

روز دانش‌آموز در ایران مصادف با 13 آبان هر سال است. علت نامگذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌آموزان تهرانی است که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی توسط عوامل رژیم فعلی ایران برای بدنام کردن رژیم پهلوی در صبح روز 13 آبان 1357 در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند. در این اعتراض که با همیاری قشرهای دیگری از مردم نیز همراه بود، با شروع شلیک گاز اشک‌آور و سپس گلوله، 56 نفر از تجمع‌کنندگان کشته شدند و صدها تن دیگر مجروح شدند.

دوشنبه 16 بهمن 1357 جمعی از دانش آموزان مدارس پایتخت طی بیانیه‌ای اعلام کردندکه ما دانش آموزان ایرانی روز شنبه سیزدهم آبان 1357 را به عنوان روز دانش آموز اعلام نموده و قصد داریم هر ساله با یاد شهیدان جنبش دانش آموزی در این روز بر وحدت و یکپارچگی خود بیفزاییم. به منظور گرامی‌داشت این روز، 13 آبان در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دانش‌آموز نامگذاری شده‌است.

روز دانشجو یا روز دانش آموز

اگر از لحاظ مفهومی به آن نگاه کنیم روز دانش آموز با روز دانشجو فرقی ندارد. اما اگر اتفاقات پشت پرده این روزها را بخواهیم بدانیم می توان گفت این روزها کاملا از یکدیگر مجزا می باشند. روز دانشجو سالگرد قتل سه دانشجوی دانشگاه تهران در 7 دسامبر سال 1953 (16 آذر 1332 در تقویم ایران) توسط پلیس ایران در دوره پهلوی است. همه ساله در بسیاری از دانشگاه ها تظاهرات محلی توسط دانشجویان برگزار می شود. دولت همچنین یک تظاهرات ملی را برگزار می کند که گاه با اعتراضات سازمان یافته دانشجویی همراه است.

روز جهانی دانش آموز

روز جهانی دانش آموزان در 17 نوامبر در سراسر جهان جشن گرفته می شود. با تمرکزی ویژه بر تضمین آموزش در دسترس دانشجویان؛ تاریخ 17 نوامبر به دلیل وقایعی که در جنگ جهانی دوم در پراگ روی داد، به عنوان روز جهانی دانشجو انتخاب شد. 9 دانش آموز بدون پیگیری در اردوگاه های کار اجباری در هفدهم نوامبر 1939 اعدام شدند. امروزه، 17 نوامبر جشن بزرگداشت فرهنگی دانشجویان یک روز بین المللی است.

سازمان ملل متحد در سال 2010 اعلام کرد که 15 اکتبر، سالروز تولد رئیس جمهور پیشین هند عبدال کالام را به عنوان روز جهانی دانش آموز برای احترام از تلاشهای او در زمینه علم و فناوری و همچنین نقش معلمی که وی در طول مشاغل علمی و سیاسی خود ایفا کرده است نامگذاری می کند. 

A.P.J. عبدال کالام برای دانش آموزان و داستان زندگی او الگویی بود که نشان می داد که چگونه پسری فقیر و محروم تنها به دلیل سخت کوشی و اخلاص خود به بالاترین پست قانون اساسی در هند رسید الهام بخش میلیون ها دانش آموز در سراسر جهان حتی امروز است.
روز دانشجو

روز جهانی دانشجو

روز جهانی دانشجو 2019 در 15 اکتبر، سه شنبه برگزار می شود. خاندان سیاسی از همه احزاب سیاسی و مردم از اقشار مختلف زندگی، به یکی از محترمان ترین رئیس جمهور هند ادای احترام کردند. بسیاری از مراسم و برنامه ها در مدارس و دانشکده ها انجام شد تا با کمال میل از این شخصیت بزرگ یاد شود. نخست وزیر سری اول نارندرا مودی با یادآوری رئیس جمهور سابق، وی را به عنوان یک معلم استثنایی، یک محرک فوق العاده، یک دانشمند برجسته و شخصیتی عالی توصیف کرد که در قلب هر هندی ساکن است.

چرا سالگرد تولد A.P.J. عبدال کالام به عنوان روز جهانی دانشجو انتخاب شد؟

A.P.J. عبدال کالام با دانش آموزان از همه فرهنگ ها و جوامع فراتر از خطوط جمعیت شناختی تقسیمات اقتصادی  رابطه ای نزدیک و هماهنگ با هم داشته است. زندگی خود او به عنوان یک دانش آموز بسیار چالش برانگیز و پر از سختی ها و مبارزات بود. زمانی بود که وی برای حمایت از خانواده و تحصیلات خود مجبور شد روزنامه را منزل به منزل بفروشد.اما این تعهد وی نسبت به تحصیلات بود كه بر همه سختیها غلبه كرد و در دانشگاه به شغلی عالی دست یافت. همچنین بالاترین مقام قانون اساسی در جمهوری هند را نیز در اختیار داشت. داستانی که باعث الهام میلیون ها دانش آموز شده و تا قرن ها ادامه خواهد داشت.

ویژگی های برجسته آقای عبدال کالام

آقای کلام در طول فعالیت علمی و سیاسی خود را معلم می دانست. خواه آنها متعلق به یک مدرسه در برخی از روستاهای دور افتاده باشند یا یک دانشگاه. تمایل او به سمت تدریس و الهام بخشیدن به ذهن جوان بسیار زیاد بود که در یک زمانT سمت مشاور علمی اصلی دولت هند را ترک کرد. یک مقام سطح کابینه، برای معلم شدن!در طول زندگی آقای كلام پیشرفت علمی، دانشگاهی و معنوی دانش آموزان را برعهده داشته است.او سخنرانی های بیشماری انجام داد و کتاب های زیادی را برای مخاطبان جوان نوشت. که حتی امروز در سراسر جهان توسط دانشجویان شنیده می شود و خوانده می شود. انتخاب روز تولد وی به عنوان “روز دانشجوی جهانی” تصمیمی مناسب بود. برای احترام به آثار او به عنوان یک دانشمند که میلیون ها جوان از او الهام گرفته و هنوز هم از طریق آثار، دستاوردها ، سخنرانی ها، کتاب های اوالهام می گیرند.

روز دانشجو در ایران

روز دانشجو سالگرد قتل سه دانشجوی دانشگاه تهران در 7 دسامبر سال 1953 (16 آذر 1332 در تقویم ایران) توسط پلیس ایران در دوره پهلوی است. همه ساله در بسیاری از دانشگاه ها تظاهرات محلی توسط دانشجویان برگزار می شود. دولت همچنین یک تظاهرات ملی را برگزار می کند که گاه با اعتراضات سازمان یافته دانشجویی همراه است.

پیامک روز دانشجو

اشعار روز دانش آموز و دانشجو

شعر روز دانشجو

بر در دانشکده ای رفتم دوش
دیدم دوهزار لیسانسه ی کوزه به دوش
هر یک به زبان حال با من گفتند
این کوزه بگیر و مدرکت بنداز توش

شعر روز دانشجو

دست از طلب ندارم تا کام من برآید
یا تن رسد به مدرک یا جان ز تن درآید
روز دانشجو مبارک

شعر بانمک روز دانشجو

در کوچه ی درس ما پلاسیم هنوز
این راه دراز میسپاریم هرروز
۸ ترم گذشته اما بازم
ما واحد پاس نکرده داریم هنوز

شعر روز دانشجو

صفایی ندارد ارسطو شدن
خوشا پر کشیدن پرستو شدن
تو که پر نداری پرستو شوی
بنشین درس بخون تا ارسطو شوی!
روز دانشجو بر ارسطو های آینده ایران مبارک
.

حکایت خنده دار روز دانش آموز

یه زمان از امتحانات که بر می گشتیم
مامانمون میپرسید : چند می شی ؟
با صدای بلند داد می زدیم 20
یادش گرامی باد
به احترام اون روزا 1 دقیقه سکوت لطفا !

شعر مفهومی روز دانشجو

ترم دل است و عشق پیداست / قصد و نیت ساختن فرداست
دانشجوی وطن آریایی / بتازیم و بسازیم که خدا با ماست . . .

پیام تبریک روز دانشجو

فرقی نداره کسی که باهاش حرف می زنی، پلی تکنیک می خونه یا آزاد
از نظر خودش سختگیرترین استادا و بالاترین سطح علمی رو دانشگاه اونا داره!
روز تو دانشجوی سختکوش مبارک!

شعر روز دانش آموز

روز قلم های تیز، روز فکر های خلاق
روز اندیشه های نو، روز تو، روز دانشجو مبارک . . .

پیام تبریک روز دانشجو

روز دانشجو را به تو تبریک نمی گویم
تو را به این روز تبریک می گویم
که این روز بی تو، و بی حس “آرمان خواهی”
و “ایمانت به حق طلبی”، وجودی بی معناست . . .

پیام خنده دار روز دانشجو

ترم زندگیت بی مشروطی . . .
لحظاتت همیشه پاس و معدل شادیت ۲۰ . . .
سایه حذف از زندگیتون دور . . .
روز دانشجو مبارک . . .

پیام تبریک روز دانش آموز

از ستم جبر به جان آمدم/از غم املا به فغان آمدم
خسته شدم بنده ز جغرافیا/هم ز اروپا و هم از آسیا
من چه کنم آب و هوایش بد است/یا که فلان رود به رویش سد است؟!
یا که فلان چشمه فلان جا بود/رقص کنان راهی دریا بود؟!
این که نشد آب و نشد نان من!/نمره بده نمره بده جان من!
نمره بیست تو بود دلپذیر/بنده فدای تو شوم ای دبیر!

پیامک تبریک روز دانشجو

پاییز خواهد آمد و خاطرات دانشجویی را برگ برگ ورق خواهد زد و شما در اوج لبخندها به گذشته حسادت میکنید. روزتان مبارک . . .

پیام خنده دار روز دانشجو

چه سخته طعم مشروطی چشیدن

به دوش خویش ، بار «اِف» کشیدن

شبیه دُم برای نمرۀ ده

پی استاد ، روز و شب دویدن

پیام تبریک روز دانش آموز

چی می شد نمرۀ من بیست می شد

و هرچی نمرۀ «اِف» نیست می شد

چه حالی داشت، اسم بنده یک روز

تو شاگردای اول، لیست می شد

پیام تبریک روز دانشجو

چه خوبه واحدی را پاس کردن

و طعم بیست را احساس کردن

ز دانشگاه ، ما خیری ندیدیم

به جز بدبخت و آس و پاس کردن

پیام خنده دار روز دانش آموز

به هنگام کلاس، او کار دارد

دوصد توجیه نا هموار دارد

چو می آید، ندارد هیچ آرام

مگر این صندلی ها خار دارد؟

 

منبع: eusa.eu

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *