کادو تولد چی بخرم، تاریخچه، چراها، نکته ها + پیشنهادات کادو

ای کادو

2019/06/01
کادو تولد و کیک تولد باستانی

اول و قبل از هرچیز خلاصه ای از همه چیز را برایتان می گوییم؛ اینکه چرا کادو تولد می دهیم، دادن هدیه تولد از کی شروع شد؟ دادن کیک تولد چه طور؟ چه چیزهایی در رضایت گیرنده کادو می تواند نقش داشته داشته باشد و آیا بهترین کادو وجود دارد؟ اینکه جالب است بدانید که کادو دادن برای خودتان خوب است و در آخر نیز پیشنهادات کادو و هدیه تولد جهت خرید و پاسخ به “کادو چی بخرم” برای شما آورده شده است!

کادو تولد، کیک و تاریخچه آن

شکی نیست که دادن کادو تولد یک سنت قدیمی است؛ در حقیقت زمان باستان! یعنی بر می گردد به زمان روم باستان! یعنی می توان قدمت این سنت را 2000 سال قبل دانست. اگر جشن تولد را در نظر بگیریم و نه کادو تولد را، این سنت حتی قدیمی تر از 5000 سال قدمت دارد.

کادو تولد و کیک تولد باستانی

اینکه چرا دادن کادو تولد و جشن تولد شروع شد؟ عوام معتقد بودند کادوها و دور هم جمع شدن در روز تولد می تواند برای دوری و محافظت از ارواح و شیاطین بد که در این روز جذب مردم می شوند، کمک کند. اعتقاد بر این بود که این ارواح قصد آسیب رساندن به دختر یا پسر در روز خاص تولدشان را دارند. در این دوره کادو ها عموما ابزار و اسلحه هایی بودند که کامیایبی و امنیت را در سال جاری برای او فراهم می کردند و همراه آن نیز هدایایی که ما اکنون می دهیم، مانند پول، لباس، غذا و … شامل می شد.

کیک تولد باستانی

از تاریخچه تولد بگذریم، کیک را بگوییم که آنقدر هم سنت قدیمی ای نیست، شاید 200 سال پیش! هرچند نجیب زاده ها در گذشته کیک کادو می دادند اما بعد از انقلاب صنعتی و کاهش هزینه ها، دادن کیک تولد رواج پیدا کرد!

گاهی کادو برای جلب توجه است، گاهی یک تعهد و رسم، و گاهی می تواند به دلیل گندی که شما زده اید باشد و برای معذرت خواهی استفاده شود؛ در ادامه خواهیم خواند که علم ثابت کرده است که کادو دادن برای خودتان خوب است!

کادو چی بخرم؟

قطعا این به شما بستگی دارد. پارامترهای بسیار زیادی وجود دارد که شما برنامه تولد سورپرایز را بچینید. بودجه، تدارکات و آیا اینکه این کادو مناسب گیرنده کادو می باشد یا خیر سه پارامتر مهم است که باید در نظر گرفته شود. به خاطر داشته باشید که کادو اگر زیادی خودنمایانه و یا اشرافی باشد می تواند به گیرنده کادو حس خوبی ندهد؛ زیرا او ممکن است خود را متعهد بداند اما قابلیت و یا میل خرید سخاوتمندانه کادو برای شما را نداشته باشد پس برای این طیف کادوها، اول مطمئن شوید. مهمترین رعایت ها می تواند انتخاب بادقت کادو و متناسب با سن گیرنده کادو باشد است. پس برای شروع به مهمترین سوالات خرید کادو پاسخ خواهیم داد.

چقدر هزینه کنم بهتر است؟

هزینه کادودر یک دسته از تحقیقات، محققان فهمیدند که دهندگان کادو معتقدند که گیرندگان کادو هدایای گرانتر را از هدایای ارزانتر بیشتر دوست خواهند داشت؛ اما در واقعیت، هنگامی که به قدردانی واقعی گیرنده کادو برای هدیه گرفته شده نگام می کنیم، قیمت پارامتر نبود، میزان قدردانی وابستگی ای به برچسب قیمت نداشت.

بنابراین هرچند نگرانی های کاربردی وجود دارد که باید مد نظر قرار بگیرد، قیمت نباید نیروی راهنمای پشت پرده تصمیمات کادویی شما باشد. اگر شما کادوی گرانتری را انتخاب کرده اید، فقط بخاطر اینکه قیمت بالایی دارد این کار را نکنید، این کار را انجام دهید چون فکر می کنید که این همان کادویی است که شخص مورد نظر شما قدردان آن است و این کادو را ستایش میکند.

کادو درباره من چه باید بگوید؟

کادو ها یا گیرنده محور هستند و یا دهنده محور؛ به ترتیب گیرنده محور یعنی بدین معنی است به دنبال کادویی بگردید که انعکاس دهنده کیفیت ها و ویژگی های فردی باشد که کادو را می گیرد و یا دهنده محور بدین معنی است که شما به دنبال کادویی میگردید که انعکاس دهنده آنچه شما هستید می باشد، دیگر تصمیم با شماست!

اما، محققان فهمیدند که مردم به شدت فکر می کنند که کادوهای گیرنده محور را ترجیح می دهند، اما در اصلا هدایای دهنده محور بود که مردم را به یکدیگر نزدیک تر کرد. به نظر می رسد که مفهوم و معنای بیشتری در کادوهای دهنده محور وجود دارد. پس دفعه بعد که به خرید کادو می روید، سعی کنید چیزی را پیدا کنید که بخشی از شما را با فردی که قرار است کادو را دریافت کند به اشتراک بگذارد.

میشه فقط بپرسم که چه می خواهند؟

جواب کوتاه بله است! البته، بخشی از سرگرمی در کادو دادن این است که سعی کنید تا بهترین کادو را بیایید و شخص مورد نظر را با آن سورپرایز کنید. می دونم که خودم معمولا از اینکه لیست آرزوها و کادوهای مورد علاقه مردم را بگیرم تردید دارم، چون من همه شکوه پیدا کردن بهترین کادو را برای خودم می خوام … اما آیا این بهترین استراتژی است؟

تحقیقات نشان می دهد که گیرندگان کادو بیشتر قدردان کادوهایی که درخواستشان را کرده باشند هستند تا هدایایی که نخواسته اند. البته این حالت برای موردی است که دهنده کادو و گیرنده کادو با یکدیگر هم عقیده نیستند. دهنده های کادو تصور میکنند که مردم هدایای خواسته و ناخواسته را تا حدی برابر می دانند. گیرنده های کادو، از سویی دیگر، به صورت واضح کادوهایی که خود به صورت مستقیم درخواست کرده اند را ترجیح می دهند. پس هنگامی که وقت کادو خریدن شد اول چک کنید که طرف مقابلتان چه چیزی را واقعا می خواهد.

اگر کادوی بدی بخریم چه اتفاقی می افتد؟

اوکی، شاید این بحث در واقع به تصمیم کادو خریدن شما کمکی نکند اما تاثیر شگرفی در کادو دادن دارد. همانطور که می دانید،کادویی که شما به فردی می دهید درباره رابطه ای که شما با آن فرد به اشتراک می گذارید به صورت نامحسوسی می گوید. البته همه ما با قدرت پشتِ حرفمان که می گوید:”به فکر بودنِ که مهمه!” ایستاده ایم اما ارزش دارد تا مطمئن شویم که طرفمان کادویش را دوست داشته است.

کادو تولد بد

یک تحقیق توسط الیزابت دان (Elizabeth Dunn) و همکارانش نشان داد که افرادی که کادوهای خوبی دریافت میکنند در انتها خودشان را بیشتر شبیه دهنده کادو می بینند. به عبارت دیگر، اگر من برای شما کادویی فوق العاده بگیرم، شما این تصور را خواهید کرد که من و شما با هم نقاط مشترک بیشتری داریم تا اینکه کادوی افتضاحی برای شما می خریدم. البته، هرچند، اگر شما مرد باشید!

جالب است، این کادوی خوب، به طور مشابه فقط وقتی گیرنده کادو مرد باشد تاثیر دارد. محققان مطالعه ای فهمیدم، که وقتی مردان به اینکه که شریک رمانتیکشان برای آن ها کادوی بدی خریدهاست فکر کردند، فکر اینکه آن ها خیلی به یکدیگر شباهت ندارند آغاز شد؛ که این امر در نهایت باعث می شود در دراز مدت به رابطه شان شک کنند.

شاید باور نکنید ولی ارزش دارد تا بدانید که کادوهای شما برای افراد دیگر سیگنال می فرستد!

 

آیا مشکلی دارد که یک چیز را به کسی دیگری کادو دهیم؟

در میان قوانین اجتماعی نانوشته گوناگون، این موضوع در رده ی دو جانبه قرار میگیرد. اگر شما کادویی از کسی دریافت کنید، آیا مشکلی ندارد که آن کادو را به عنوان کادویی به فرد دیگر دهید؟ حتی نوشتنش از لحاظ اخلاقی مورد سرزنش خواهد بود! مادامی که من نمی توانم به عنوان وجدان شخصی شما عمل کنم، به شما خواهم گفت که تحقیقات چه می گوید.

باز هم یک نامتقارنی کلاسیک بین دهنده و گیرنده می باشد. به طور کلی، تحقیقات نشان داد به عنوان گیرده کادو، ما خیلی بیشتر از انتظار احساس گناه و تقصیر می کنیم وقتی کادویی که فرد دیگری به ما داده است را به عنوان کادو به فرد دیگری می دهیم. به عبارت دیگر، اگر من به شما یک کارت هدیه خرید “ای کادو” بدهم، با اینکه آن را به فرد دیگری بدهید مشکلی نخواهم داشت، اما شما این حس را خواهید داشت که انگار دارید به من خیانت می کنید!

کادو دادن برای خودتان خوب است!

آریلی می گوید: ” در چارچوب منطقی اقتصاد، کادو دادن اتفاق بسیار، بسیار، بسیار بدی است که هرگز نباید اتفاق بیافتد و جامعه را باید از این اتفاق محافظت کرد. اگر شما برای من هدیه بخرید، باید حدس بزنید که من از چه چیزی خوشم می آید و مجبورید برای آن پول هزینه کنید اما هرگز نمی توانید به خوبی من برای خودم خرید کنید!”او توضیح داد: “مثلا شما برای من یک ابزار کامپیوتری می گیرید به ارزش 125 دلار و که به من 4 واحد از شادی می دهد – هرچند که شما فکر می کردید که 8 واحد از شادی به من خواهد داد – من می توانم با 16 دلار چیزی پیدا کنم که به اندازه 4 واحد شادی به من دهد، پس شما 109 دلار را هدر داده اید.

 

تنها راهی که می توان کادو دادن و گرفتن را درک کرد، این است که برای آن ارزش اجتماعی قائل باشیم.

در مطالعی توسط خانم الیزابت دان و مایکل نورتن، به شرکت کنندگان در این آزمایش کارت هدیه ای داده شد. به شرکت کنندگان گفته شده بود که می توانند:

 • کارت را برای خود خرج کنند
 • کارت را به فرد دیگری دهند
 • و یا برای فرد دیگری خرید کنند و همچنین با او وقت بگذرانند.

شاید عجیب باشد ولی در افراد در گروه سوم، بیشترین سطح شادی گزارش شد، آنان که برای دیگران خرید کرده اند!

برای گرفتن بزرگترین جایزه از اهدا کردن و دادن، آریلی پیشنهاد می کند، فراتر از پول نقد فکر کنید. در یک آزمایش او و همکارانش، کارمندان را مجاب کردند که به زیر دستان خود یا 100 دلار پاداش، یک پیتزا یا یک متن تشکر دهند! کارمندانی که نوشته تشکر را دریافت کرده بودند بعد از آن به سخت کار کردن مشتاق تر بودند، که این بیان کننده این است که مهربانی بهتر از پول برای کار متقابل عمل می کند.

 

چگونه کادو تولد خوبی بگیریم!

نکته جالب! اگر شما دریافت کننده کادو هستید (شاید تولدتان باشد)، چگونه زیرکانه افراد را برای گرفتن کادویی که شما می خواهید قانع کنید تا اینکه به خود آن ها بسپارید؟ خب، یکی از مطالعات در این نوشته نشان داده است که فقط یک چیز را بخواهید!

نتایج این مطالعه نشان داد که اگر فردی لیستی از چیزهای که خوشش می آید را بدهد، به این اشتباه مشابه می افتیم که دهنده کادو باور دارد که آن ها به همان اندازه خوشحال می شوند اگر کادویی که در لیست نباشد را بخرید (زیرا تا حدودی باز هم انتخاب را به آن ها سپرده اید و آن ها همیشه عاشق خلاقیت و سورپرایز کردن شما، از آن جهت انحراف از لیست محتمل خواهد بود) . اما اگر فردی یک چیز بدهد که از آن خوشش می آید، ما دقیقتر خواهیم فهمید که آن فرد به احتمال زیاد دریافت آن هدیه را بیشتر از هدایایی که ما خودمان برایش خریده ایم دوست دارد.

یکی از مطالعات برای مثال نشان داد که زنان بیشتر در خرید کادوهای شب عید تا مردان شرکت داشته اند( هرچند در اینجا نیز مردانی که طرفدار تساوی انسان ها هستند بیشتر از مردان سنتی در این امر شرکت داشته اند)!

چگونه از دادن کادو کلیشه جلوگیری کنیم؟

خب راه هایی وجود دارد

 • برای او کمین کنید، بی آزار
 • از دوستان و آشنایان بپرسید
 • تجربه را به جای کادو هدیه دهید
 • کادوی اشتراک به جایی را هدیه دهید
 • اینترنت را روشن کنید و جستجو کادو را جذاب

 

دستورالعمل خرید کادو تولد

مراحل عمومی خرید

 • قبل از خرید وقت بگذارید و فکر کنید
 • ترجیحا از دادن پول به عنوان هدیه خودداری کنید
 • ریسک را بپذیرید
 • به مردم چیزی هایی را کادو دهید که آن را می خواهند و از گرفتن آن برای خود عذاب وجدان دارند
 • تجربه را هدیه دهید، با هم کاری کنید و یا جایی بروید

مراحل کمک برای انتخاب کادو برای افراد نزدیک

 •  فکر کنیم
 • کجاها رفته ایم
 • مخفی نگه داریم
 • کادوپیچ کنیم
 • اشتراک ماهیانه و سالیانه کادو دهید
 • برای اویَش کنید
 • اگر کم آوردیم؟ کوپن هدیه دهیم

پیشنهاد کادو تولد

ایکادو برای تمامی مناسبت ها، کادوهای متنوعی را ارائه می دهد، هم اکنون کادوهای خاص را کشف کنید:

خرید آنلاین کادو

 

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نقد و بررسی را شما بنویسید

کد امنیتی *